PolecamyBudowa

Garaż drewniany – instrukcja montażu i zalety garażu drewnianego

Garaż – niezbędny budynek dla każdego posiadacza samochodu. Warunki atmosferyczne, szczególnie wilgoć jest bardzo szkodliwa dla stanu technicznego naszego auta. Opady w postaci deszczu czy śniegu mogą przyspieszać korozję samochodu i wpływać niszcząco na inne elementy składowe auta. 

Każdy kto posiada samochód doskonale zna niedogodności wynikające z braku posiadania garażu – zimowe odśnieżanie auta, skrobanie szyb, konieczność nagrzewania wnętrza samochodu przy zimowych niższych temperaturach lub bardzo wysokie temperatury panujące we wnętrzu auta latem mogą zniechęcić każdego. Dlatego jedynym skutecznym rozwiązaniem takich niedogodności jest posiadanie garażu.

Każdy kto poszukuje garażu na rynku ma szeroki wybór rodzajów tych budynków. Naszym faworytem jest garaż drewniany, ponieważ posiada wiele zalet i przewyższa pozostałe rodzaje, czyli garaż murowany i blaszany.

Zalety garażu drewnianego:

1. szeroki wybór form – garaż drewniany może mieć postać wiaty, zadaszenia lub być w całości zabudowany.
2. atrakcyjny wygląd – garaże drewniane wyglądają bardzo atrakcyjnie, naturalne tworzywo i możliwość wykończenia go na wiele sposobów, ułatwia dopasowanie drewnianych budynków do otoczenia oraz wpasowanie ich w gusta gospodarzy.
3. względy finansowe i jakość – drewniane konstrukcje to wysoka jakość w korzystnej cenie, budowa takiego garażu jest tańsza niż murowany budynek, a efekt jest dużo lepszy,
4. czas – budowa garażu drewnianego przebiega dużo sprawniej niż tradycyjne budowanie murowanego garażu, garaż blaszany jest najszybszy, jednak pozostałe parametry wypadają dużo słabiej niż pozostałe rodzaje,
5. parametry termiczne – garaż drewniany jest bardzo korzystny, ponieważ drewno posiada naturalne parametry izolacyjne.

Prawo, a budowa garażu…

Obecne nowelizacje USTAWY PRAWO BUDOWLANE wnoszą istotne zmiany do przepisów, które regulują proces budowy garażu. Według obecnego przepisu : “Obecnie zniesiono pozwolenie na budowę, dla obiektów, których powierzchnia nie przekracza 35 m², a w tym m.in.: wolno stojącego (parterowego) budynku gospodarczego, GARAŻU, altany, ganku i ogrodu zimowego oraz wolnostojącego (parterowego) budynku rekreacji indywidualnej-domku letniskowego.

Dotyczy to również budowy wiaty, której powierzchnia z kolei nie przekracza 50 m², odnosi się jednak do budowy obiektów, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki, a do granicy sąsiada jest więcej niż 4 m. Zacienienie rzucane przez obiekt natomiast występuje tylko na naszej działce. Jeżeli planowany garaż lub wiata spełniają takie wymagania musimy dokonać tylko zgłoszenia budowy.”. Zgłoszenia dokonujemy do organu, który zarządza określonym obszarem terytorialnym – najczęściej STAROSTWO.
Zgłoszenie musi zawierać określone dokumenty:

– mapa do celów projektowych,
– projekt budowlany,
– o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
– decyzja o warunkach zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Zgłoszenie składamy osobiście lub wysyłamy pocztą za potwierdzeniem odbioru. Określony organ administracyjny ma 30 dni na wydanie negatywnej opinii lub zastrzeżeń do naszej budowy. Jeżeli w czasie 30 dni nie otrzymamy odpowiedzi, oznacza to, że możemy rozpocząć prace budowlane. Starostwo nie ma obowiązku powiadamiać nas o pozytywnym rozpatrzeniu naszego zgłoszenia.

Po takim przebiegu procesu budowy, możemy rozpocząć prace montażowe. Poniżej przedstawiamy szczegółową instrukcję montażu garażu drewnianego GREGOR dostępnego w ofercie sklepu internetowego z architekturą ogrodową OGRODOLANDIA.PL. Pełna oferta garaży jest dostępna na stronie: https://ogrodolandia.pl/garaze

INSTRUKCJA MONTAŻU GARAŻU DREWNIANEGO

1.przygotowanie podłoża

Przygotowanie podłoża do budowy garażu drewnianego

Są to wszystkie zabiegi, które polegają na uprzątnięciu terenu, wyrównaniu czy utwardzeniu. Dodatkowo możemy przygotować podłoże, które będzie stanowić podłogę w garażu. W naszym przypadku jest to wylewka betonowa, jednak może to być także podłoże z kostki betonowej czy podłoga drewniana. Najważniejsze jest aby wymiar planowanej podłogi był dokładnie dopasowany do wymiarów planowanego garażu. Dlatego kupując garaż musimy doskonale znać dokładnie jego wymiary.

2. stawiamy ściany

Stawianie ścian w budowie garażu podziemnego

Budowę ścian rozpoczynamy od położenia podwaliny. Jest to pozioma belka, przymocowana do podłogi garażu za pomocą kotew. Kotwy mają wymiar minimum 12 mm a rozstawa ich rozmieszczenia nie może być większa niż 120 cm. Belka jest ułożona na warstwie izolacji złożonej z papy i styropianu, do belki tej montowane są dalsze elementy konstrukcyjne ścian – belki pionowej, montowane za pomocą śrub i kątowników.

Podwalina może wystawać przed lico ściany lub być z nią ustawiona równo. Wychylenie przed lico ściany może maksymalnie wynosić ⅓ jej szerokości.

Belki pionowe łączymy u ich szczytu za pomocą oczepu, który nadaje im stabilność i większą wytrzymałość. Belki narożne są połączone z oczepem dodatkowo zastrzałami – są to krótkie drewniane belki, które także zwiększają stabilność konstrukcji ścin.

3. budujemy konstrukcję dachu

Garaż drewniany konstrukcja dachu
Dach na przedstawionym modelu garażu to konstrukcja krokwiowo-jętkowa.
Belki dachu łączymy z oczepem, są to krokwie – pomiędzy krokwiami ustawionymi na przeciw siebie rozpięte są jętki. Na tak przygotowanej konstrukcji montujemy odeskowanie, a na nich łaty, które będą odpowiednio stabilną podstawą pod dachówkę, która stanowi ostateczne wykończenie dachu. Na łaty zamontowane są dachówki.

JAKO WYKOŃCZENIE DACHU MOŻEMY ZASTOSOWAĆ TAKŻE:
– gont,
– blachodachówkę.

4.izolacja

Garaż drewniany izolacja

Izolacja w prezentowanym garażu stanowi wełnę mineralną i folię izolacyjną. Warstwa ta jest umieszczona pomiędzy odeskowaniem ścian ( wewnętrzną a zewnętrzną warstwą) oraz na dachu.

5.prace wykończeniowe

Prace wykończeniowe garaż drewniany

Zaliczamy tu takie zabiegi jak montaż stolarki okiennej i drzwiowej czy montaż orynnowania.
Runny umożliwiają nam bezpieczne odprowadzenie wody poza obręb garażu.

Garaż drewniany budowa

Okna w garażu pełnia kilka istotnych funkcji, dlatego warto jest dobrze zaplanować ich rozmieszczenie oraz nie lekceważyć ich wyboru. Okna pełnią funkcję doświetlającą czy przewietrzającą. Brama wjazdowa to kolejny element istotnego wyposażenia garażu, który wpływa na jego wygodę czy funkcjonalność. Mamy do wyboru bramę wjazdową rozwieraną czy uchylną, warto także poza takim rozwiązaniem zainstalować drzwi wejściowe.

6. impregnacja

Impregnacja garaż drewniany

Impregnacja jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który powinien być wykonany przed montażem  garażu. Tylko wtedy możemy dotrzeć do każdego zakamarku oraz pozwolić, aby preparat dobrze wniknął w drewno. Po zmontowaniu wszystkich elementów, dokonujemy ewentualnych napraw lakierniczych.
Po wykonaniu dokładnie wszystkich prac wymienionych w instrukcji, możemy z powodzeniem korzystać już z naszego garażu. Mamy nadzieję, że nasza instrukcja będzie przydatna dla Państwa i ułatwi dokładny i sprawny montaż garażu.

Gotowy garaż drewniany

Samodzielne złożenie garażu jest pracą wymagającą pewnym umiejętności oraz cierpliwości. Aby prawidłowo złożyć nasz garaż wymagane jest posiadanie niezbędnych narzędzi czy elementów łączących. Prawidłowa budowa garażu jest ważnym czynnikiem wpływającym na późniejsza trwałość i wygodę użytkowania z garażu, dlatego jeżeli nie czują się Państwo na siłach do samodzielnego zmontowania garażu z gotowych elementów, warto jest skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394