Budowa

Metoda cięcia murów – sposób na skuteczne osuszanie fundamentów

Każdy z budynków, niezależnie od materiału, z którego został wykonany, powinien być zaopatrzony w dobrej jakości hydroizolację. W przeciwnym wypadku może się okazać, że mury zaczną wilgotnieć, co doprowadzi do ich degradacji. Jak zapobiec szkodliwemu działaniu wilgoci i jak wygląda osuszanie fundamentów w momencie, w którym doszło do ich zawilgocenia? Co z osuszaniem pozostałych części budynku?

Szkodliwe działanie wilgoci

Na etapie wczesnych prac budowlanych każdy budynek powinien zostać zaopatrzony w izolację poziomą. Taka izolacja pozwala zapobiec kapilarnemu podciąganiu wody gruntowej. Rzecz w tym, iż kapilarne podciąganie wody sprawia, że ciecz przedostaje się do fundamentów, a następnie ścian i wyższych kondygnacji przez mikrokanaliki. Wilgoć jest przyczyną degeneracji murów i ogólnego pogorszenia się stanu budynku. Na ścianach mogą pojawić się wykwity solne, a dodatkowo istnieje ryzyko odpadania tynku i ogólnego rozsypywania się murów.

W przypadku starszych budynków hydroizolacja często jest w złym stanie, przez co mury nie są chronione przed wilgocią. Na szczęście istnieją sposoby umożliwiające osuszanie fundamentów w sposób skuteczny i trwały. Jedną z takich metod jest założenie nowej izolacji. Umieszczenie jej w murach ochroni je przed zawilgoceniem. Jednak żeby to zrobić, trzeba wcześniej wykonać cięcie murów.

ciecie murow

Osuszanie fundamentów wymaga odpowiednich narzędzi

W przypadku zakładania nowej hydroizolacji oraz osuszania fundamentów czy też całych budynków, konieczne jest wykorzystanie odpowiednich narzędzi. Rodzaj wybieranej piły jest zależny od materiału, z którego wykonane zostały mury. Jeżeli chcemy osuszyć budynek zbudowany z cegły, będziemy potrzebować piły łańcuchowej. W przypadku cięcia murów, które zostały wzniesione z twardych materiałów, takich jak np. beton, czy kamień, konieczne jest użycie piły z liną diamentową. Zatopione w widii ziarna diamentu są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu są w stanie wytrzeć każdy materiał.

Proces umożliwiający osuszanie budynków

Zanim rozpocznie się proces cięcia murów i zakładania izolacji, konieczne jest określenie, na jakie przeszkody można trafić podczas prac remontowych. Taką przeszkodą może być np. instalacja elektryczna. Kiedy wiadomo już na co należy uważać, można naciąć mury, w taki sposób, aby powstała szczelina, w której następnie umocowana zostanie płyta izolacyjna. Co istotne, aby wszystko przebiegło sprawnie, należy uwzględnić, z jakiego materiału zostały wykonane mury.

Kiedy mury zostają odpowiednio nacięte, następuje przygotowanie szczeliny w taki sposób, aby można było zamontować w niej wodoszczelną płytę izolacyjną. Po umiejscowieniu w szczelinie, należy przymocować ją, używając do tego celu specjalnych klinów. Ostatnim krokiem jest zamknięcie szczeliny za pomocą zaprawy cementowej. W taki właśnie sposób można skutecznie przeprowadzić osuszanie budynków.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394