dekoracje ściennemalowaniemateriały wykończeniowePolecamyslider2Wykończenia

Tapetowanie – praktyczny poradnik krok po kroku

Przyklejenie tapety jest szybkim sposobem na spektakularną zmianę wyglądu pomieszczenia. Mnogość możliwości sprawia, że efekty, które możemy uzyskać za pomocą tej nieskomplikowanej operacji, są właściwie nieograniczone. Tapetowanie nie jest czynnością trudną, pod warunkiem wybrania odpowiedniego rodzaju tapety i kleju do niej oraz zastosowania się do kilku zasad dotyczących samego procesu tapet na ścianę. 

Tapetowanie – praktyczny poradnik krok po kroku

Wybór tapety

Na rynku mamy kilka rodzajów tapet przeznaczonych do rożnych celów i pomieszczeń.

  • Tapety papierowe

Najbardziej popularne tapety, składające się z jednej lub dwóch warstw papieru, przeznaczone są do pomieszczeń niezbyt wilgotnych. Warstwa zewnętrzna – dekoracyjna ma zadrukowany lub wytłoczony wzór. Jest dość mało wytrzymała, słabo odporna na zabrudzenia, zdarzają się przebarwienia pod wpływem promieniowania słonecznego. Jest jednak najtańsza, dlatego nadal często wybierana na przykład do dziecięcego pokoju, który na ogół wymaga częstszych remontów niż pozostałe pomieszczenia.

  • Tapety winylowe

Można je stosować właściwie w każdym pomieszczeniu, również w łazience, ponieważ wierzchnia warstwa takiej tapety jest zrobiona z gładkiego lub spienionego winylu, odpornego na wilgoć i szorowanie. Tapety ze spienionym winylem są nieco delikatniejsze, ale – w przeciwieństwie do tych z gładką powierzchnią – lepiej maskują ewentualne nierówności ścian.

  • Tapety flizelinowe

Aktualnie najchętniej wybierany rodzaj tapety. Jej spodnią warstwę stanowi flizelina, dzięki której tapeta przed nałożeniem na ścianę nie wymaga wcześniejszego zmiękczania. Jest również łatwa do usunięcia, co bardzo skraca czas przygotowania ścian podczas remontu.

  • Tapety z włókna szklanego

Tapety te dostępne są w większych rolkach niż wszystkie pozostałe, ponieważ przeważnie służą do malowania. Są dość wytrzymałe, więc wykorzystuje się je w korytarzach czy miejscach użyteczności publicznej. Oczywiście mogą być również stosowane w domach. Ich największą wadą, w porównaniu z pozostałymi rodzajami, jest trudne usuwanie ze ścian.

  • Raufazy

Składają się z dwóch warstw papierowych i znajdujących się pomiędzy nimi wiórów drewnianych. Nadają ścianie określoną fakturę i przeznaczone są do malowania farbami akrylowymi.

  • Tapety materiałowe

Wykorzystywane zdecydowanie rzadziej niż pozostałe i raczej na fragmentach ścian, mających podkreślić klasyczny czy ekskluzywny charakter wnętrza. Dekoracyjna, zewnętrzna warstwa jest pokryta szlachetną tkaniną, taką jak jedwab, satyna, len, aksamit, czasem też juta czy welur, co w dużej mierze wpływa na ich wysoką cenę.

  • Tapety płynne

Zwane też tapetą japońską lub natryskową. Ta mieszanka bawełny, jedwabiu i celulozy ma formę proszku, który rozrobiony z wodą jest nakładany na ścianę podobnie jak tynk. Ma dobre właściwości akustyczne i jest odporna na zabrudzenia.

Przygotowanie podłoża

Ściana przeznaczona do pokrycia tapetą musi być gładka, sucha i czysta. Jeżeli wcześniej na tej powierzchni była inna tapeta, możemy pomóc sobie, używając specjalnych preparatów ułatwiających jej zdejmowanie. Nigdy nie kładziemy nowej tapety na ścianę już wytapetowaną! Wszystkie ewentualne ubytki w powierzchni gipsujemy i wygładzamy. Ścianę zawsze należy umyć przed tapetowaniem oraz zagruntować przeznaczonym do tego środkiem w celu związania ewentualnych okruchów oraz zmniejszenia chłonności w przypadku ścian, które są po raz pierwszy wykańczane.

Klejenie tapety

Wybór użytego kleju jest uzależniony od rodzaju tapety. Przy obecnych możliwościach wyboru tapet i przeznaczonych do nich klejów, jedyną słuszną drogą jest uważne czytanie zaleceń producenta. Tapetowanie zaczynamy zawsze od okien, drzwi lub miejsca w narożniku pomieszczenia, który następnie będziemy mogli zamaskować na przykład szafą lub inną zabudową. Jest to niezbędne w przypadku konieczności docięcia i przyklejenia wąskiego pasa tapety (wymiary pomieszczeń najczęściej nie są idealna wielokrotnością szerokości pasów tapety) lub też w przypadku skorygowania ewentualnych nierówności przy suficie, co zawsze może się zdarzyć w sytuacji, gdy kleimy tapetę po raz pierwszy. Mierzymy wysokość powierzchni, która będzie pokryta tapetą i docinamy nieco dłuższy kawałek (bryt). Smarujemy go klejem i składamy posmarowanymi końcami do środka, uważając jednocześnie, żeby tapeta się nie zagięła tworząc ostrą krawędź. Po odczekaniu kilku czy kilkunastu minut, w zależności od chłonności materiału, przyklejamy pierwszy bryt wzdłuż narysowanej na ścianie linii, idealnie go poziomując. Jeżeli nie uda nam się za pierwszym razem, mamy kilka minut na ewentualną korektę. Dociskając tapetę do ściany, wygładzamy ją za pomocą gumowej rolki lub szczotki, usuwając wszystkie pęcherzyki powietrza. Jeżeli zdarzy się sytuacja, w której taki pęcherzyk nie daje się usunąć, delikatnie nakłuwamy go i wyciskamy powietrze. Miejsca, w których będą zamocowane włączniki i gniazda nacinamy krzyżowo j zaginamy rogi tapety do wewnątrz puszki.

Samodzielne tapetowanie

Decydując się na samodzielne wykonanie pracy, warto wybrać  tapetę na flizelinie, ponieważ nakłada się ją najprościej. Dzięki flizelinie tapeta pod wpływem wilgoci nie zmienia swoich wymiarów, więc smarujemy klejem jedynie ścianę i przyklejamy przycięte uprzednio bryty tapety.

Producenci tapet na każdej rolce podają niemal gotową instrukcję jej użycia. Poniżej lista najpopularniejszych symboli spotykanych na tapetach.

Symbole na tapetach

Dodatkowe wskazówki

  • Należy zawsze pamiętać o właściwym dopasowaniu wzoru! Zwłaszcza w przypadku drobnych rysunków – kwiaty czy zwierzęta skierowane głową w dół nie będą wyglądały dobrze nawet na idealnie przyklejonej tapecie.
  • Duży wzór, podobnie jak ciemny kolor na tapecie, zmniejsza optycznie pomieszczenie, z drugiej strony – tapeta w ciemnych lub intensywnych barwach dodaje wnętrzu wyrazu.
  • Analogicznie, drobny wzór lub jasne odcienie optycznie powiększają przestrzeń, świetnie nadają się zatem do małych pomieszczeń.
  • Mając zbyt wysokie pomieszczenie, możemy zmniejszyć to wrażenie, przyklejając tapetę w poziome pasy – jednocześnie optycznie wydłuży ona przestrzeń. Pionowe pasy na tapecie zmniejszą i podwyższą wizualnie pomieszczenie.
  • Jeżeli w jednym pomieszczeniu chcemy zastosować na ścianach farbę i tapetę – kolor użytej farby powinien powtórzyć się na tapecie.

____________________________________________________________________________
Jeśli nie chcesz tapetować samodzielnie, złóż zlecenie na tapetowanie
http://oferia.pl/zlecenia/remonty-i-wykonczenia/tapetowanie

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394