BudowaPolecamyPoradniktynki zewnętrzne i elewacje

Jak zwalczyć korozję biologiczną ścian?

Zielone oraz szare plamy pojawiające się na elewacjach są utrapieniem dla właścicieli domów. Jak zwalczyć korozję biologiczną ścian i jak zabezpieczyć ściany na przyszłość?

Jak zwalczyć korozję biologiczną ścian?

Z problemem alg i glonów najczęściej borykają się mieszkańcy domów, którzy wybudowali je w sąsiedztwie rzeki, lasu lub łąki.  Jak zwalczyć korozję biologiczną ścian i zabezpieczyć je, by zahamować rozwój mikroorganizmów?

Odpowiednie wykończenie elewacji

Suche i jałowe środowisko znacznie ogranicza powstawanie korozji biologicznej. Takie warunki wydają się jednak niemożliwe do utrzymania na powierzchni elewacji, która stale wystawiona jest na działanie czynników atmosferycznych i sąsiedztwo lasów czy jezior. Jakie substancje wykorzystywane w materiałach budowlanych umożliwiają ograniczenie rozwoju wykwitów?

Najlepszym zabezpieczeniem fasady będą w takiej sytuacji tynki oraz farby zawierające silikony oraz biocydy. Środki silikonowe sprawiają, że powłoka ma właściwości „odpychania” wody. Substancje biobójcze natomiast zwalczają zarodniki mikroorganizmów na powierzchni elewacji.

>>> Przeczytaj więcej o rodzajach tynków zewnętrznych

Jak zwalczyć korozję biologiczną ścian?

[checklist]

  • Korozja biologiczna może przeniknąć fasadę aż do warstwy izolacji cieplnej i całkowicie zniszczyć jej właściwości. Aby pozbyć się kolonii mikroorganizmów ze ścian domu, należy usunąć wykwity najpierw mechanicznie – za pomocą myjki ciśnieniowej lub przez szczotkowanie.
  • Następnie fasadę należy pokryć środkiem dezynfekującym, aby zlikwidować pozostałe na ścianie niewidoczne dla oka glony czy grzyby.
  • Dopiero na wyczyszczonej ścianie można nałożyć hydrofobowy, samoczyszczący się tynk lub farbę wzbogaconą biocydami.

[/checklist]

Musimy wyrobić w sobie nawyk pielęgnacji elewacji

Niestety, nie jesteśmy w stanie pozbyć się korozji biologicznej raz na całe życie. Dlatego musimy wypracować listę nawyków pielęgnacyjnych, które pomogą ograniczyć jej rozwój.

Po pierwsze należy regularnie monitorować szczelność obróbek blacharskich, rynien i parapetów. Po drugie od czasu do czasu umyć elewację i odnowić jej ochronę – malując ścianę farbą elewacyjną zawierającą środki zapobiegające rozwojowi mikroorganizmów.

źródło: Malfarb

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394