ocieplenie ścian

Natrysk czy sztywna piana? Ocieplenie pianką poliuretanową

Natrysk czy sztywna piana? Ocieplenie pianką poliuretanowąOcieplenie domu na etapie jego budowy lub wykonanie termomodernizacji budynku mieszkalnego wymaga wyboru odpowiedniej metody izolacji ścian od chłodu na zewnątrz. Termoizolację można wykonać przy użyciu pianki poliuretanowej. Do wyboru mamy przy tym natrysk lub sztywną piankę. Na co powinniśmy się zdecydować? Jakie obiektywne czynniki na to wpływają?

Poliuretan jako doskonały materiał izolacyjny

Ocieplenie poliuretanem budynku jest zasadne, ponieważ jest on znacznie lepszym izolatorem cieplnym niż wełna mineralna czy płyty styropianowe. Obecnie w budownictwie często wykorzystywane są pianki poliuretanowe zrobione ze spienionej żywicy poliestrowej. Oprócz izolacji cieplnej, dzięki nim uzyskuje się dużą wytrzymałość mechaniczną elewacji oraz izolację akustyczną.

Najczęściej przy izolacjach termicznych budynków wykorzystuje się dwa rodzaje pianki poliuretanowej:

  • piankę PUR – elastyczną piankę poliuretanową, przeznaczoną do zastosowania w metodzie natryskowej,
  • piankę PIR – sztywną piankę poliuretanową.

Pomiędzy tymi materiałami występują znaczące różnice, zwłaszcza w zakresie parametrów istotnych dla termoizolacji.

Różnice pomiędzy pianką PIR i PUR

Dane liczbowe nie kłamią i najlepiej takie zestawienie tabelaryczne, jak zamieszczone poniżej uwydatnia, jakie różnice występują pomiędzy pianką poliuretanową PIR i PUR.

Cechy izolacji Typ materiału izolacyjnego
Elastyczna pianka poliuretanowa PUR Sztywna pianka poliuretanowa PIR
Współczynnik przewodzenia ciepła – lambda 0,040 – 0,035 0,025 – 0,0222
Gęstość pozorna w kg/m3 8-12 33-70
Rozszerzalność cieplna Poniżej 5 Poniżej granicy od 2,5 do 7,5
Wytrzymałość na ściskanie w kPa Powyżej 4 Powyżej 180
Wytrzymałość na rozciąganie w kPa Powyżej 20 Powyżej 300
Przyczepność do podłoża Powyżej 10 Powyżej granicy od 150 do 550

Sztywne ocieplenie poliuretanowe w postaci płyt PIR – poliizacyjanurat to dobry wybór dla izolacji termicznej budynku, bijący na głowę nie tylko piankę natryskowa PUR, ale i popularny styropian i wełnę mineralną. Płyta PIR o grubości zaledwie 120 mm odpowiada aż 200 mm płycie styropianu, wełny czy pianki natryskowej. Charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła – lambda wynosi tu nawet 0,0222 W/mK, co odzwierciedla prędkość przewodzenia ciepła przez materiał. Płyty z pianki poliuretanowej PIR izolują skutecznie i zapewniają najlepszą ochronę przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi.

Przy zakupie płyt poliuretanowych sztywnych PIR zwróćmy uwagę, że mogą występować w różnych sklepach i o różnych producentów pod innymi nazwami, takimi jak: Thermano, Izolite, Kingspan Therma, Recticel Eurothane, Eurofloor i Powerdeck, Bauder, Izopir, termPIR, IKO Enetherm.

Więcej na temat sztywnej izolacji z poliuretanu PIR znajdziecie na stronie: https://www.steelprofil.eu/oferta/plyty-izolacyjne-poliuretan-poliizocyjanurat-pir/.

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394